Twój koszyk jest pusty
Jeśli masz jakiekolwiek pytania, skontaktuj się z nami.

e-mail: napisz do nas tel.: 720 808 506 tel.: kom. 720 808 506
ABC small business'u 2015 plus SUPLEMENT 2016

ABC small business'u 2015 plus SUPLEMENT 2016

  • XXVII wydanie, 528 stron. Niezwykle popularny poradnik biznesowy dla rozpoczynających jak i już prowadzących własny biznes. Niezastąpiony na kursach dla starterów.
  • W cenie książki dołączany jest SUPLEMENT 2016 uwzględniający wszystkie zmiany przepisów.
65.00
Cena w punktach: 63 PKT
Opinie użytkowników
Polecane produkty

SUPLEMENT 2016

Szczegóły
12.50zł
Poleć produkt znajomemu

Jeżeli chcesz poinformować swojego znajomego o produkcie, który Twoim zdaniem może go zainteresować, skorzystaj z poniższego formularza.

Do:

Możesz podać więcej adresów e-mail, rozdzielając je przecinkami

Podpis:

Treść:

Zapytaj o produkt

Jeżeli powyższy opis jest niewystarczający dla Ciebie, prześlij nam swoje pytanie odnośnie tego produktu. Postaramy się odpowiedzieć jak tylko będzie to możliwe.

Imię:


E-mail:

Pytanie:

Dodatkowe informacje

 

Jak sobie wyobrażasz własny biznes?

 

- Jako miejsce realizacji swoich marzeń?

- Miejsce, gdzie sam, bez szefa, będziesz mógł decydować o swoim losie?

- Źródło życiodajnej gotówki, która zapewni Tobie i Twojej rodzinie godziwe życie i te wspaniałe wymarzone wakacje wśród palm na tropikalnej plaży?

Wszystko to może znaleźć się w zasięgu Twoich rąk!

Poczuj wreszcie zapach i dotyk pieniędzy, które sam zarobisz w swoim własnym biznesie.

Martwisz się, że to zbyt trudne? My to już za Ciebie przećwiczyliśmy. W tej książce znajdziesz wszystkie potrzebne informacje, wszelkie wskazówki, które pozwolą Ci zorganizować, zarejestrować i poprowadzić WŁASNĄ FIRMĘ.

Znajdziesz tam także „wiedzę tajemną”, czyli to co obowiązuje, ale co wcale nie wynika wprost z polskich niejasnych, celowo zagmatwanych lub niechlujnie napisanych przepisów. Ta wiedza zapewni Ci spokój fiskalny, bo będziesz dokładnie wiedział jakie są Twoje obowiązki podatkowe i czego może od Ciebie wymagać urząd skarbowy.

Jeden z uczestników szkolenia dla starterów organizowanego w ramach akcji szkoleniowej PARP, który w ramach kursu otrzymał ten poradnik, stwierdził, że dopiero lektura ABC dała mu prawdziwą wiedzę z zakresu przedsiębiorczości.

Nie ukrywam, że wielką przyjemność sprawił mi też jeden z ostatnich komentarzy nabywcy ABC:

"... a te dwie książeczki to mistrzostwo świata. Nigdy samodzielnie nie zgromadziłbym tych informacji."

Proponujemy Ci aktualne, już XXVII wydanie „ABC small business’u” wg stanu prawnego na 1 lutego 2015 roku, poradnika, który od lat wspiera zarówno startujących jak i już działających biznesmenów.

W ebooku znajdziesz rozdziały omawiające możliwe formy działalności gospodarczej i metody jej opodatkowania. Zostaniesz też poprowadzony za rękę przez wszystkie zawiłości rejestracji swojej działalności w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych i urzędzie skarbowym. Poznasz pułapki czyhające na przedsiębiorców, a także Twoje prawa i metody obrony, gdyby fiskus nabrał ochoty zbytnio Cię oskubać.

W rozdziałach „księgowych” poznasz zasady prowadzenia firmy opodatkowanej zarówno ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, wg karty podatkowej oraz na zasadach ogólnych, zarówno wg skali podatkowej jak i podatkiem liniowym. Poznasz zasady zatrudnienia i opodatkowania wynagrodzeń pracowników, ubezpieczenia społeczne Twoje i Twoich pracowników, a także podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług VAT. Znajdziesz tam także zasady rozliczenia rocznego z uwzględnieniem przysługujących Ci ulg podatkowych.

Dodatkowo, jako bonus, dostaniesz też rozdział „Nieruchomości – zasady opodatkowania najmu i sprzedaży nieruchomości prywatnych i firmowych oraz najnowsze przepisy spadkowe – zapis windykacyjny.

ABC small business’u plus SUPLEMENT 2016

Spis treści

A. Jak założyć i prowadzić własny biznes

I. ZAKŁADASZ WŁASNĄ FIRMĘ

1. Przedsiębiorstwo osoby fizycznej/rejestracja działalności gospodarczej/ ZERO OKIENKA/NIP/rejestracja firmy i co dalej/ubezpieczenia społeczne/san-epid i PIP/zawieszenie działalności gospodarczej/firmowe konto bankowe/rozliczenia bezgotówkowe/pełnomocnictwo/rezydencja podatkowa/podatek dochodowy - wybór formy opodatkowania/podatek liniowy czy progresywny/podatek VAT/mały podatnik/swoboda działalności gospodarczej/wiążące interpretacje podatkowe/Krajowa Informacja Podatkowa/Krajowy Rejestr Sądowy/PUŁAPKI NA PRZEDSIĘBIORCÓW/do urzędu przez internet/E-deklaracje/samozatrudnienie/lekarze, stomatolodzy, pielęgniarki i polożne/umowa agencyjna/umowa zlecenia i o dzieło/umowa pomiędzy osobami fizycznymi. Niania/kontrakty menegerskie/wspólna działalność małżonków/działalność gospodarcza cudzoziemców.

2. Spółka cywilna.

3. Spółki osobowe /spółka jawna, partnerska, komandytowa, komandytowo-akcyjna/.

4. Spółki kapitałowe /spółka z o. o., spółka akcyjna, spółka europejska/.

5. S-24. Zakładanie spółki z o.o. przez internet

6. Łączenie się, podział i przekształcenia spółek/przekształcenie firmy jednoosobowej w spółkę kapitałową.

II. MARKETING

/nisza rynkowa/biznesplan/Analiza techniczno-ekonomiczna /Małe i średnie przedsiębiorstwa/Pomoc publiczna/Pieniądze, kredyty/terminy zapłaty – kredyt kupiecki/Faktoring/Franchising/Outsourcing/ Sklepy internetowe/Promocja, reklama/.

III. PCC, OPAKOWANIA, TRANSPORT

/Podatek od czynności cywilnoprawnych/Opłata skarbowa/Opakowania, obowiązki przedsiębiorców/ Obowiązki sprzedawców sprzętu AGD/Transport/.

IV. RADZĘ CI

/Mnie włamania nie dotyczą/Ubezpiecz firmę/.

B I – FIRMA NA RYCZAŁCIE I FIRMA NA KSIĘDZE

I . RYCZAŁT OD PRZYCHODÓW EWIDENCJONOWANYCH


/Kto może być ryczałtowcem/Wyłączenia z ryczałtu/Stawki ryczałtu/Ewidencja przychodów/Odliczenia/Wykaz środków trwałych/Remanent/Pracownicy/Samochód w firmie ryczałtowca/Być albo nie być ryczałtowcem/Ryczałt, zaliczki kwartalne, wakacje podatkowe/Deklaracja roczna PIT-28/Ryczałtowiec likwiduje firmę/ Kalendarium ryczałtowca/.

II. KARTA PODATKOWA

III. PODATKOWA KSIĘGA PRZYCHODÓW I ROZCHODÓW
/ Zanim usiądziesz do księgi / Prowadzisz księgę / Inne przychody / Koszty uzyskania przychodów / Podróże służbowe / Samochód w firmie / Wyposażenie, środki trwałe, amortyzacja / Leasing / Komis, lombard, kantor / Straty w firmie /.

IV. NIERUCHOMOŚCI – NAJEM, SPRZEDAŻ, DAROWIZNA.

/ Najem, dzierżawa opodatkowane ryczałtem / odpłatne zbycie nieruchomości mieszkalnej / odpłatne zbycie nieruchomości niemieszkalnej / sprzedaż nieruchomości spadkowych i darowanych /zapis windykacyjny/.

VI. PRACOWNICY
/ Zatrudnienie / Wynagrodzenia / Podatki pracownika / PIT-4R / PIT-11 / PIT-40 /.

VII. UBEZPIECZENIA W TWOJEJ FIRMIE.
/ Ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenia zdrowotne, zaległości składkowe, zgłoszenie do ubezpieczenia, zawieszenie działalności, raporty miesięczne i roczne, kontrole ZUS / Zasiłki chorobowe i inne / Zakładowy fundusz socjalny / BHP w Twojej firmie /.

VIII. ROZLICZANIE FIRMY NA KSIĘDZE P. i R.

1. Rozliczanie zaliczek miesięcznych lub kwartalnych / rozliczanie zaliczek wg stawki liniowej / jaką wybrać metodę opodatkowania / uproszczona forma naliczania zaliczek / kredyt podatkowy /.

2. Roczne rozliczenie zaliczek na podatek

3. Zeznanie roczne – Ulgi odliczane od dochodu / darowizny do 6% dochodu / darowizna na działalność charytatywną kościołów / ulga na domowy internet / ulga rehabilitacyjna / odsetkowa ulga inwestycyjna / nowe technologie / odliczenia od podatku / kontynuacja starych ulg mieszkaniowych / kasa mieszkaniowa-kontynuacja / ulga na gosposię-kontynuacja / ulga na każde dziecko / darowizna 1% / zwrot VAT od zakupu materiałów budowlanych /.

C. JAK CIĘ ROZLICZY URZĄD SKARBOWY

I. CO MYŚLI URZĄD O TWOJEJ FIRMIE

II. KONTROLA - trudne odpowiedzi na proste pytania

III. METODY ROZLICZANIA TWOJEJ DZIAŁALNOŚCI
/Prawidłowo i rzetelnie/Szczegółowa analiza firmy/.

IV. TROCHĘ PRAWA
/Ordynacja podatkowa/Twoje prawa i obowiązki/Co Ci grozi/Schemat obrony/.

V. ZBIÓR PRZEPISÓW

§ Wzory formularzy, ewidencji i umów

§ Kalendarium podatnika

§ Indeks rzeczowy

§ Ściąga i Tabele podatku dochodowego.

 

Spis treści SUPLEMENTU 2016:

1.  Limity i wskaźniki 2016……………………..str. 2

2.  Płaca minimalna 2016………………………..str. 2

3.  Składki ubezpieczenia społecznego………….str. 3

4.  Ozusowanie umów zlecenia………………….str. 3

5.  Zasada „złoty za złoty”.....................................str. 3

6.  Urlopy macierzyńskie po nowemu....................str. 4

7.  Wątpliwości na rzecz podatników.....................str 4

8.  Odsetki za opóźnienie zapłaty...........................str. 4

9.  Przychód pracownika zwolniony z podatku.....str. 5

10. Zmiana właściwości organów w pod. VAT.....str. 5

11. Nowa PKWiU...................................................str. 6

12. Korekta deklaracji VAT...................................str. 6

13. Odsetki od zaległości podatkowych.................str. 6

14. Opodatkowanie przychodów nieujawnionych. str.7

15. Umowy na czas określony...............................str. 7

16. Opodatkowanie VAT samochodów w firmie..str. 8

 

 

Fragmenty tekstów z ABC small business'u

1. REJESTRACJA DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ – JEDNO OKIENKO, ZERO OKIENKA

 

 Już od ponad dwóch lat w systemie rejestracji działalności gospodarczej obowiązuje zasada „ZERO OKIENKA”, czyli możliwość rejestracji firmy, jej zawieszania, odwieszania oraz likwidacji przez internet, teoretycznie bez potrzeby wychodzenia z domu.

 

Obecnie osoba fizyczna, chcąc rozpocząć indywidualną działalność gospodarczą lub działalność w formie spółki cywilnej przesyła internetem bezpośrednio do Centralnej Ewidencji i Informacji Działalności Gospodarczej lub składa w dowolnym, najwygodniej dla siebie położonym urzędzie gminy, miasta, jeden zintegrowany wniosek o wpis do CEIDG. Złożenie wniosku nie podlega żadnym opłatom.

 

 Wniosek ten jest jednocześnie wnioskiem:

 

● do wskazanego naczelnika urzędu skarbowego (NUS) w sprawie wydania numeru identyfikacji podatkowej NIP (zgłoszenie identyfikacyjne) lub aktualizacji danych zawartych w złożonym kiedyś formularzu NIP-1 (zgłoszenie aktualizacyjne) oraz wyboru formy opodatkowania.

● do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) lub do Kasy Rolniczych Ubezpieczeń Społecznych (KRUS) w sprawie zgłoszenia płatnika składek (albo zmiany poprzedniego zgłoszenia) z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej,

● do Wojewódzkiego Urzędu Statystycznego (WUS) o wpis do krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej i nadania numeru REGON, o zmianę wpisu lub wykreślenie z rejestru.

 

 Wniosek może zostać przez Ciebie złożony na cztery sposoby:

 ● jako formularz papierowy podpisany i złożony osobiście przez Ciebie w dowolnym urzędzie gminnym, niekoniecznie właściwym dla Twojego miejsca zamieszkania. Od 1 lipca 2011 gmina nie jest już bowiem organem ewidencyjnym dla nowych przedsiębiorców i pełni jedynie rolę przekaźnika wniosków do CEIDG. Formularz drukujesz pusty ze strony CEIDG i wypełniasz ręcznie lub wypełniasz na stronie przy pomocy kreatora i drukujesz już wypełniony. System dysponuje bazą symboli PKD i bazą urzędów skarbowych, a także podpowiada Ci odpowiedzi, co pozwala na uniknięcie błędów. Rubryki i pola obowiązkowe do wypełnienia oznaczone zostały gwiazdką. Po sprawdzeniu Twojej tożsamości gmina przekształca taki wniosek na wniosek elektroniczny i przekazuje go do CEIDG,

 

● jako formularz papierowy, przesłany do gminy listem poleconym, z notarialnym

potwierdzeniem własnoręczności podpisu wnioskodawcy,

 

 ● przesłany do gminy elektronicznie (internetem), z wykorzystaniem formularza dostępnego na stronie internetowej CEIDG – www.firma.gov.pl i niepodpisany elektronicznie. Możesz to zrobić z logowaniem się lub bez logowania do CEIDG. Wystarczy nawet jeżeli po wypełnieniu i zapisaniu wniosku na stronie CEIDG zapamiętasz numer wypełnionego wniosku jaki system wygeneruje po kliknięciu „zapisz”. Urzędnik w gminie łatwo odszuka taki wniosek w systemie. Masz 7 dni na osobiste podpisanie go w gminie.

 ● po zalogowaniu się do CEIDG, wypełnienie wniosku on-line i złożenie go elektronicznie bezpośrednio do CEIDG. Wniosek ten musi być podpisany bezpiecznym podpisem elektronicznym lub z wykorzystaniem profilu zaufanego ePUAP (o czym dalej). Przy pierwszym logowaniu do CEIDG musisz założyć swoje konto i aktywować je poprzez klikniecie na link, jaki otrzymasz w wiadomości o założeniu konta, przesłanej natychmiast na Twój adres mailowy.

 W każdym przypadku wniosek o rejestrację działalności gospodarczej musi być podpisany podpisem osobistym wnioskodawcy lub potwierdzony w inny sposób akceptowany przez system CEIDG, umożliwiający jednoznaczną identyfikację osoby składającej wniosek i czas złożenia wniosku. Nie może być podpisany przez pełnomocnika.

 

Jeżeli wniosek złożony online będzie źle wypełniony, system poinformuje Cię o tym niezwłocznie na podany adres email. W przypadku błędów na formularzu złożonym w gminie, wezwie Cię ona do skorygowania lub uzupełnienia wniosku w terminie 7 dni roboczych.

Trzy pierwsze sposoby rejestracji realizowane są nadal systemem „JEDNEGO OKIENKA”, który obowiązywał już od marca 2009 roku. ZERO OKIENKA dotyczy więc wyłącznie czwartego sposobu rejestracji firmy. Jest on niewątpliwie najbardziej nowoczesny i efektowny, szczególnie w prezentacjach w mediach i z mównicy sejmowej. Ma jednak kilka cech trudnych do zaakceptowania przez kandydata na przedsiębiorcę.

Wniosek o wpis działalności gospodarczej przesyłany do CEIDG internetem musi być opatrzony podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą kwalifikowanego certyfikatu lub podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP. W pierwszym przypadku wymaga to wcześniejszego wykupienia tegoż certyfikatu za kilkaset zł w jednej z kilku firm, które oferują w Polsce taką usługę. W drugim przypadku konieczne jest założenie w urzędzie (urząd gminy, urząd skarbowy lub ZUS) swojego zaufanego profilu - konieczna wizyta osobista. Założenie zaufanego profilu oznacza z kolei, że jesteś jak na widelcu dla całej krajowej administracji, co dla administracji jest niezwykle korzystne, ale dla Ciebie może się kojarzyć z nielubianą nadmierną inwigilacją. Oznacza to np. zbyt szybkie (bo mailowe) otrzymywanie niekorzystnych rozstrzygnięć, które wolałbyś otrzymać np. dwa tygodnie później.

Więcej informacji na temat bezpiecznego podpisu elektronicznego i podpisu ePUAP znajdziesz w rozdziale „Do urzędu przez internet. E-deklaracje”.

 

Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej CEIDG

 

jest spisem przedsiębiorców będących osobami fizycznymi i działających na terenie Polski. Spis prowadzony jest w systemie teleinformatycznym przez ministra gospodarki, na podstawie przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Jeżeli wybierzesz działalność w formie spółki osobowej (jawnej, partnerskiej, komandytowej) lub spółki kapitałowej (z o.o. lub akcyjnej) rejestracji dokonujesz w KRS – Krajowym Rejestrze Sądowym działającym przy sądzie rejonowym właściwym ze względu na siedzibę Twojej spółki.

 

 CEIDG rozpoczęła działalność 1 lipca 2011 roku. Do końca grudnia 2011 dotychczasowe organy ewidencyjne – urzędy gminne przeniosły wpisy wszystkich przedsiębiorców do CEIDG. Z dniem przeniesienia danych przedsiębiorcy do CEIDG wójt, burmistrz lub prezydent miasta przestali być organem ewidencyjnym dla takiego przedsiębiorcy.

 

Niezależnie od ilości firm jednoosobowych i spółek cywilnych zakładanych w różnych miejscowościach (także tych wymagających wydania koncesji lub zezwolenia) osoba fizyczna dokonuje w CEIDG jednego łącznego zgłoszenia, niezależnie od sposobu złożenia, czy też przesłania wniosku. W zgłoszeniu wymienia wszystkie rodzaje działalności jakie zamierza wykonywać zarówno samodzielnie i jako wspólnik spółek cywilnych, a także wszystkie adresy (nawet w najbardziej odległych województwach), pod którymi te działalności będzie prowadzić. Jeżeli zamierza uruchomić później jakąkolwiek inną działalność, zobowiązana jest dokonać aktualizacji zgłoszenia, poprzez złożenie kolejnego wniosku uwzględniającego planowane zmiany.

 

Spółka cywilna

 

zgodnie z kodeksem cywilnym nie jest przedsiębiorcą i w związku z tym nie podlega jako spółka odrębnemu, własnemu wpisowi do ewidencji działalności gospodarczej. Przedsiębiorcami są jej wspólnicy, którzy, każdy oddzielnie, rejestrują swoją działalność w CEIDG. Po dokonaniu własnej rejestracji wspólnicy dokonują odrębnych zgłoszeń (każdy siebie) do ubezpieczeń społecznych, wspólnego zgłoszenia spółki cywilnej do urzędu statystycznego (REGON), do ZUS (płatnik składek za pracowników) i do urzędu skarbowego na druku NIP-2 (NIP spółki i ew. zgłoszenie spółki VAT-R). Dopiero wtedy każdy ze wspólników zgłasza do CEIDG fakt zawiązania spółki cywilnej, składając własny kolejny CEDG-1 i wybierając opcję „o zmianę wpisu”.

Skutek jest taki, że po wpisaniu na stronie CEIDG NIP-u spółki cywilnej otrzymuje sie informację, że takiej firmy nie ma. Dezorientuje to całkowicie nowych kontrahentów, którzy chcieliby Cię sprawdzić. Podaj im wtedy NIP-y wspólników, by sobie odszukali wpisy każdego z nich. We wpisie każdego wspólnika będzie zawarta informacja o jego uczestnictwie w spółce cywilnej

 Prowadząc własną działalność gospodarczą i jednocześnie działając w jednej lub kilku spółkach cywilnych możesz dla każdej z tych działalności przyjąć inną formę opodatkowania. Wtedy wybór tej formy opodatkowania wskazany w rubryce nr 18 wniosku dotyczy wyłącznie Twojej działalności samodzielnej.

Jeżeli działalność w spółce jest jedyną działalnością wspólnika, wpisuje on we wniosku przyjęte przez siebie zasady opodatkowania dochodu uzyskiwanego w spółce. Oczywiście musi to być zgrane z pozostałymi wspólnikami, np. wszyscy wspólnicy deklarują ryczałt lub kartę podatkową. Jeśli jednak wszyscy przyjmą zasady ogólne, jeden może wybrać opodatkowanie wg skali, inny stawką liniową.

Ciąg dalszy w poradniku ABC small business'u

 

 

 

Podatek dochodowy – wybór formy opodatkowania

 

Jeżeli uporałeś się już z rejestracją firmy, czas dokonać wyboru formy opodatkowania Twoich tak wyczekiwanych dochodów.

Dochód uzyskiwany z działalności gospodarczej osób fizycznych i spółek osobowych, zarówno cywilnych jak i osobowych handlowych, jest zawsze dochodem osobistym podatnika (PIT), który rozliczasz osobiście i opodatkowujesz wg jednej z omówionych niżej metod.

Dochód spółek kapitałowych (z o.o. i akcyjnych) jest natomiast dochodem spółki i opodatkowany jest wg jednolitej stawki 19% (CIT). Z osiągniętego dochodu spółka ma prawo wypłacić wspólnikom (lub akcjonariuszom) dywidendę, która opodatkowana będzie u nich także wg stawki 19%. W konsekwencji zysk wypłacony wspólnikom opodatkowany będzie łącznie stawką 34,4%. Oznacza to, że wybór formy organizacyjnej Twojej działalności np. jako spółki jawnej jest znacznie korzystniejszy podatkowo niż jako spółki z o.o.

Wszystkie limity przesądzające o konieczności wyboru formy opodatkowania dochodu lub rodzaju prowadzonej księgowości (o czym dalej), określane są w euro i od kilku lat pozostają niezmienione. Za sprawą umacniającej się złotówki limity te na lata 2005–2009 w przeliczeniu na polską walutę ulegały corocznemu obniżaniu. Na rok 2010 doczekaliśmy się ich spektakularnego wzrostu o ok. 25% (I etap kryzysu i spadek wartości złotego), w roku 2011 spadku o ok. 5%, a w 2012 ponownego wzrostu o prawie 12% w stosunku do roku ubiegłego (II etap kryzysu). Dalej jest już nieco spokojniej.

Pamiętaj!

– wielkość limitów określonych w euro, które obowiązywać będą w roku następnym, odwołuje się do obrotów lub przychodów roku bieżącego. Znając stosowny kurs euro możesz sam obliczyć wielkość przyszłorocznych limitów już w październiku bieżącego roku. Prasa (Rzeczpospolita, Dziennik Gazeta Prawna, Gazeta Podatkowa) podaje te limity w pierwszych dniach października.

„Rok podatkowy”, o którym dalej będzie mowa, w małym biznesie pokrywa się zawsze z rokiem kalendarzowym. Tylko firmy prowadzące pełną księgowość na podstawie ustawy o rachunkowości mogą ustanowić dla swoich rozliczeń rok podatkowy nie pokrywający się z kalendarzowym.

 

Rozpoczynając działalność jednoosobowo lub jako wspólnik spółki cywilnej lub innej osobowej, w zakresie podatku dochodowego opodatkowany będziesz z mocy ustawy na

tzw. zasadach ogólnych, z opodatkowaniem dochodu wg skali podatkowej progresywnej, która począwszy od roku 2009 ma już tylko dwie stawki – 18% i 32%. Oznacza to, że dla celów księgowych prowadzić będziesz podatkową księgę przychodów i rozchodów, a w większej firmie obowiązkowo lub na własne życzenie także w mniejszej firmie – księgi rachunkowe.

Nie jest to jednak obligatoryjne. W ramach zasad ogólnych, zamiast opodatkowania wg skali podatkowej, możesz wybrać opodatkowanie liniowe, wg stałej stawki 19%. Możesz też wybrać zupełnie inną formę opodatkowania: – znacznie prostsze opodatkowanie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych lub najprostsze opodatkowanie kartą podatkową (niektóre rodzaje działalności, głównie usługowej), pod warunkiem, że Twoja działalność nie jest wyłączona z tych form opodatkowania.

 

Wypełniając druk wniosku o rejestrację działalności CEIDG-1, wybierasz metodę opodatkowania działalności już w tym wniosku. Wyboru dokonujesz w rubryce 18. Jeżeli z jakiegoś powodu nie wypełniłeś tej rubryki i wniosek został przyjęty, oznacza to że odpowiadają Ci zasady ogólne, ze skalą podatkową i podatkową księgą przychodów i rozchodów.

Jeżeli działalność kontynuujesz (prowadziłeś ją już w roku ubiegłym), wniosek o wyborze innej formy opodatkowania w następnym roku składasz do 20 stycznia tego roku bezpośrednio do swojego urzędu skarbowego. Brak powiadomienia w styczniu kolejnego roku oznacza kontynuację dotychczasowej formy opodatkowania. Zmiana formy opodatkowania możliwa jest (z niewielkimi wyjątkami omówionymi dalej) wyłącznie od początku kolejnego roku.

 

Powtórzmy to jeszcze raz, bo jest to sprawa niezwykle ważna:

● Prowadząc działalność gospodarczą masz do wyboru trzy formy opodatkowania: zasady ogólne, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych i kartę podatkową.

● W ramach zasad ogólnych masz do wyboru dwie metody opodatkowania: wg progresywnej skali podatkowej 18–32% z kwotą wolną od podatku lub podatek liniowy wg stawki 19%, bez kwoty wolnej od podatku;

● Jeśli rozpoczynasz działalność, dokonujesz wyboru przyjętych zasad opodatkowania poprzez wypełnienie odpowiedniego okienka w rubryce nr 18 CEIDG-1;

● W rubryce 19 CEIDG-1 wybierasz formę wpłaty zaliczki na podatek dochodowy: miesięczną, kwartalną lub systemem uproszczonym (zaliczki po 1/12 ubiegłorocznego podatku);

● Jeśli od kolejnego roku chcesz zmienić formę lub metodę opodatkowania, także wtedy gdy chcesz wrócić do opodatkowania wg skali podatkowej, odpowiednie oświadczenie musisz złożyć do 20 stycznia następnego roku. Składasz je jako aktualizację wpisu do CEIDG, na formularzu CEIDG-1, elektronicznie do gminy lub CEIDG albo papierowo w urzędzie gminy;

● Jeśli na przełomie kolejnych lat nie zmieniasz formy lub metody opodatkowania, nie potrzebujesz składać żadnych oświadczeń.

 

 

2. RYCZAŁT OD PRZYCHODÓW EWIDENCJONOWANYCH

Ustawą z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, wielokrotnie nowelizowaną, uregulowane zostały zasady opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych i opodatkowania wg karty podatkowej w stosunku do osób:

● prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą,

● wykonujących osobiście niektóre wolne zawody: lekarzy, lekarzy stomatologów, lekarzy weterynarii, techników dentystycznych, felczerów, położne, pielęgniarki, tłumaczy oraz nauczycieli w zakresie świadczenia usług edukacyjnych polegających na udzielaniu lekcji na godziny. Warunkiem opodatkowania ryczałtem lub wg karty podatkowej jest wykonywanie tej działalności osobiście, wyłącznie na rzecz osób fizycznych, bez pośrednictwa instytucji, spółek i przedsiębiorców oraz bez zatrudniania na podstawie jakichkolwiek umów osób wykonujących czynności związane z istotą danego zawodu,

● będących osobami duchownymi,

● osiągających przychody z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze wszelkich składników majątkowych (ruchomych i nieruchomych), także lokali i nieruchomości ale wyłącznie w tzw. najmie prywatnym, nie związanym z Twoją działalnością gospodarczą.

Ryczałtem mogą być opodatkowane także przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy rzeczy ruchomych będących składnikami majątkowymi firmy, uzyskiwane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, ale z wyłączeniem najmu nieruchomości będących składnikiem majątkowym firmy.

Dwie pierwsze grupy obejmują także wspólników spółek cywilnych i jawnych, o ile żaden ze wspólników nie jest osobą prawną.

 

 

 KTO MOŻE BYĆ RYCZAŁTOWCEM

 

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

uregulowany został w rozdziale 2 powołanej wyżej ustawy oraz dodatkowo w trzech rozporządzeniach min. finansów z 17 grudnia 2002 r.

W bieżącym roku, na swój wniosek złożony jako aktualizacja CEIDG-1, elektronicznie do CEIDG lub elektronicznie albo na papierze do urzędu gminy, w terminie do 20stycznia, możesz być ryczałtowcem z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli w roku ubiegłym:

● przychód Twojej firmy nie przekroczył równowartości 150 000 euro,

● przychód Twojej spółki nie przekroczył (łącznie dla wszystkich wspólników) 150 000 euro,

● opodatkowany byłeś wg karty podatkowej lub przez część roku wg karty podatkowej, a przez pozostały okres na zasadach ogólnych (księga p. i r.), o ile łączny przychód za cały rok nie był większy od równowartości 150 000 euro. Z okresu karty podatkowej uwzględniasz tylko przychód potwierdzony wystawionymi fakturami i rachunkami,
natomiast z okresu księgi p. i r. cały przychód wykazany w księdze,

● w firmie nowouruchomionej w roku 2014 Ty lub wspólnicy Twojej spółki możecie być opodatkowani ryczałtem, jeżeli wybierzecie taką formę opodatkowania nie później niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

W pierwszym przypadku limit dotyczy zsumowanych przychodów wszystkich Twoich firm jednoosobowych. W drugim, dotyczy on oddzielnie przychodu każdej ze spółek. Nie jest ważne, ilu spółek jesteś współwłaścicielem i jaki byłby łączny przychód przypadający na Ciebie.

Jeżeli działalność rozpoczynasz w trakcie roku, zawiadomienie o wyborze opodatkowania ryczałtem składasz w rubryce 18 wniosku CEIDG-1 przesyłanym elektronicznie do CEIDG lub urzędu gminy lub składanym papierowo w urzędzie gminy. Wyboru formy opodatkowania musisz dokonać na 1 dzień przed rozpoczęciem działalności, nie później niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu. Daje Ci to możliwość zmiany tej formy już po złożeniu wniosku, ale jeszcze przed faktycznym rozpoczęciem działalności. W spółkach zawiadomienie o wyborze opodatkowania ryczałtem składają wszyscy wspólnicy, każdy w swoim wniosku.

Jeżeli w trakcie roku Twój przychód, lub łączny przychód wspólników przekroczy równowartość 150 000 euro, zobowiązuje Cię to do przejścia na opodatkowanie na zasadach ogólnych od początku następnego roku podatkowego. Do końca roku, w którym przekroczyłeś limit, pozostajesz na opodatkowaniu ryczałtowym.

Ryczałtowiec nie musi co rok deklarować wybranej formy opodatkowania. Jeżeli w kolejnym roku do 20 stycznia nie wybierzesz innej formy opodatkowania urząd domniemywa, że nadal chcesz być opodatkowany ryczałtem.

Małżonkowie (oraz osoby samotne wychowujące dzieci) nie mają prawa do wspólnego opodatkowania pozostałych dochodów, od których płacą podatek wg zasad ogólnych, jeżeli choć jedno z nich podlega pod przepisy ustawy o zryczałtowanym podatku od niektórych przychodów. Wyłączenia tego nie stosuje się, jeżeli ryczałt dotyczy tylko opodatkowania przychodów z najmu nie będącego działalnością gospodarczą.

O ile w roku poprzednim, prócz prowadzenia własnej firmy, byłeś również współwłaścicielem spółki cywilnej lub jawnej i w bieżącym roku zarówno w firmie jednoosobowej, jak i w spółkach wybrałeś opodatkowanie ryczałtem – płacisz odrębny ryczałt z każdej z tych działalności, których ubiegłoroczny obrót był mniejszy od równowartości 150 000 euro. Działalności, z których przychód w ubiegłym roku był wyższy, w bieżącym roku będą opodatkowane na zasadach ogólnych. Może się więc zdarzyć, że w firmie jednoosobowej płacisz podatek dochodowy ryczałtem, a w spółce – na podstawie księgi przychodów i rozchodów lub odwrotnie.

Pamiętaj, że jeżeli prowadzisz jednoosobowo kilka firm (sklep, transport, agencja usługowa), jest to jedna działalność.

W spółce płacisz podatek tylko od przypadającej na Ciebie części przychodu. Wynika to z zapisu w umowie spółki, a jeżeli takiego nie ma, przyjmuje się równy podział przychodu pomiędzy wspólników. Tą samą zasadę podziału stosuje się do ewentualnych ulg podatkowych udzielonych spółce (np. w spłacie podatku VAT), natomiast pomoc publiczna „de minimis” polegająca np. na umorzeniu lub odroczeniu podatku dochodowego, udzielana jest przedsiębiorcy. Oznacza to obniżenie kwoty ryczałtu tylko dla tego wspólnika.

Z podatku dochodowego (a więc i z ryczałtu) zwolnione są następujące przychody:

● z tytułu wynajmu osobom przebywającym na wypoczynku do 5 pokoi gościnnych wraz z wyżywieniem, znajdujących się w budynkach mieszkalnych położonych na terenach wiejskich w gospodarstwie rolnym; osoba prowadząca wynajem nie musi być rolnikiem ani też właścicielem tego gospodarstwa, wystarczy, że ma prawo dysponowania tym budynkiem; położenie gospodarstwa w granicach miasta, budynek mieszkalny na wsi, ale nie wchodzący w skład gospodarstwa, pokoje usytuowane w budynku niemieszkalnym wykluczają ze zwolnienia z podatku dochodowego,

● przychody pochodzące z międzypaństwowych instytucji finansowych lub ze środków przyznanych przez rządy obcych państw, na podstawie umów zawartych z nimi przez Radę Ministrów, właściwego ministra lub agencje rządowe, a także odsetki od tych przychodów,

● dotacje, subwencje i dopłaty otrzymane z PFRON przez zakłady pracy chronionej,

● dochody z działalności gospodarczej z zatrudnieniem osób niepełnosprawnych, w zakresie i na zasadach określonych w odpowiedniej ustawie.

 

3.  WYPOSAŻENIE, ŚRODKI TRWAŁE, AMORTYZACJA

 

Niskocenne wyposażenie nabywane lub wytworzone przez Ciebie dla celów prowadzonej działalności, takie jak sprzęt i urządzenia biurowe, produkcyjne, aparatura itp. o koszcie nabycia do 1500 zł i dowolnym okresie użytkowania, nie wymagają żadnego dodatkowego ewidencjonowania. Pełną wartość ich nabycia lub wytworzenia wpisujesz tylko w księdze przychodów i rozchodów w rubryce „koszty”. Prawo do takiego rozwiązania daje Ci art. 22d. ust. 1 updof.

wyposażenie

 

firmy i muszą zostać wpisane do ewidencji wyposażenia. Cenę ich nabycia lub koszt wytworzenia, koszty związane z zakupem (koszty załadunku, wyładunku, ubezpieczenia w drodze i montażu, odsetki, prowizje, opłaty skarbowe) wpisujesz jednorazowo do księgi w rubryce „koszty” w dniu nabycia. W obydwu przypadkach dla nievatowców wartością jest kwota zapłaty brutto. Vatowcy wpisują w koszty wartość netto (pomniejszoną o całość lub o „odliczalną” część VAT-u), chyba, że z innych powodów nie mogą odliczyć podatku naliczonego VAT.

Ewidencję wyposażenia prowadzisz wg wzoru nr 16, wpisując do niej wyposażenie w miesiącu przekazania do użytkowania.

Jeżeli wartość jakiegokolwiek składnika majątkowego, np. samochodu, kombajnu, helikoptera jest większa, nawet dużo, dużo większa od 3500 zł, ale Ty określisz, że okres jego użytkowania u Ciebie będzie krótszy niż rok, możesz go wpisać w całości w koszty jako wyposażenie. Musisz się go pozbyć przed upływem roku i rozliczyć w księdze zysk lub stratę po jego sprzedaży (ryczałtowiec – w ewidencji przychodów wykazać przychód). Wszystkie wydatki, np. eksploatacyjne, ponoszone po przekazaniu takiego wyposażenia do użytkowania będą oczywiście kosztem uzyskania przychodu.

To ostatnie nie dotyczy tylko samochodów osobowych. Ponieważ w tym konkretnym przypadku nie będą one środkiem trwałym tylko wyposażeniem, koszty eksploatacyjne muszą być rozliczane metodą kilometrówki i zestawienia wydatków (art. 23 ust. 1 pkt 46).

Wszystkie składniki majątkowe używane w Twojej działalności gospodarczej, o okresie użytkowania dłuższym niż rok i o koszcie nabycia lub wytworzenia powyżej 3500 zł oraz te o wartości początkowej poniżej 3500 zł, których z własnej woli nie zaliczyłeś do wyposażenia (od 1500 do 3500) lub do zakupów bieżących (do 1500 zł wartości) na podstawie art. 22 d ust. 1 są to

środki trwałe

Zalicza się do nich stanowiące Twoją własność lub współwłasność, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do użytkowania przedmioty majątkowe (urządzenia, maszyny, środki transportowe i inne przedmioty), również budynki, budowle, lokale będące odrębną własnością, o przewidywanym okresie użytkowania dłuższym niż rok.

Na zasadzie wyjątku do środków trwałych zalicza się także (niezależnie od przyjętego okresu użytkowania) inwestycje w obcych środkach trwałych i składniki majątkowe podnajmowane (leasingowane), jeżeli mogą być zaliczone do Twoich środków trwałych oraz budynki i budowle wybudowane na cudzym gruncie. Także części składowe obiektów i budowli, np. lokale użytkowe.

W uzasadnionych wypadkach, na podstawie własnej decyzji, możesz zaliczyć do środków trwałych budynki mieszkalne lub poszczególne lokale znajdujące się w nich, przeznaczone na Twoją działalność gospodarczą lub do wynajmu.

Inwestycją w obce środki trwałe

są nakłady ponoszone na ruchomość lub nieruchomość, co do której nie przysługuje Ci prawo własności, a która jest przez Ciebie wykorzystywana na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub użyczenia. Inwestycją taką są wszelkie nakłady na ulepszenie takiego środka lub nabycie części składowych, niezależnie od wielkości poniesionych nakładów, powiększone o koszty uboczne ponoszone do dnia przekazania inwestycji do użytku (patrz dalej – koszty uboczne).

W przypadku wcześniejszego rozwiązania umowy najmu, nie zamortyzowana część takiej inwestycji, wg organów podatkowych, nie jest stratą z działalności. Przedsiębiorca może zabiegać o zwrot od właściciela równowartości nie zamortyzowanej części inwestycji polubownie lub na drodze sądowej. Zwrócona przez właściciela kwota nie będzie stanowić przychodu z działalności.

Środki trwałe zobowiązany jesteś wpisać do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych (wzór 17) najpóźniej w miesiącu oddania ich do użytkowania, także wtedy gdy są one całkowicie zamortyzowane. Ustawa dopuszcza sytuację, że pomiędzy datą kupna lub wytworzenia, a datą przekazania do użytkowania może upłynąć jakiś czas, np. przeznaczony na ulepszenie środka albo nawet na używanie go dla własnych potrzeb. Nie wprowadzenie składników majątkowych do ewidencji lub nie prowadzenie ewidencji uniemożliwia dokonywanie odpisów amortyzacyjnych, a tym samym nie pozwala na zaliczenie tych odpisów do kosztów uzyskania przychodu. Nie wymaganym obecnie, ale bardzo przydatnym załącznikiem są również objaśnienia do ewidencji, w których szczegółowo opisujesz środek trwały oraz przedstawiasz sposób obliczenia jego wartości początkowej i dokonane przeszacowania.

Jeżeli z jakichś powodów użytkowany przez Ciebie składnik majątkowy nie został wprowadzony do ewidencji, późniejszy termin wpisania go do ewidencji jest „ujawnieniem środka trwałego”. Jego amortyzację rozpoczynasz od miesiąca następnego po miesiącu jego „ujawnienia” w ewidencji.

W ewidencji środków trwałych znajdą się więc wykorzystywane w Twojej firmie lub oddane przez Ciebie do użytkowania na podstawie umów najmu dzierżawy, leasingu lub licencyjnej:

składniki majątkowe o okresie użytkowania powyżej roku i o wartości do 3500 zł, jeśli nie zaliczyłeś ich do wyposażenia. Możesz amortyzować je na zasadach ogólnych, albo jednorazowo w miesiącu oddania ich do użytku lub w miesiącu następnym (art. 22f ust. 3). W księdze kosztem będzie kolejny odpis amortyzacyjny lub jednorazowy odpis amortyzacyjny.

Artykuł 22d ust. 1 dopuszcza możliwość rezygnacji z amortyzacji takich składników i bezpośredniego zaliczenia do kosztów. Koszt który wtedy wpiszesz do księgi będzie się nazywać nie „kwota odpisu amortyzacyjnego” tylko „wartość nabycia lub wytworzenia” takiego składnika. Oczywiście liczbowo jest to taka sama kwota jak przy amortyzacji jednorazowej. Wpisujesz ją do księgi w miesiącu oddania tego składnika do użytkowania. Składników takich nie wpisujesz wtedy do ewidencji środków trwałych, ale te o wartości od 1500 zł do 3500 zł muszą zostać wpisane do ewidencji wyposażenia.

Ustawa nie wprowadza dolnej wartości środka trwałego. Jeżeli okres jego użytkowania określisz na więcej niż rok, masz prawo wpisać do ewidencji każdy, także niskocenny składnik majątkowy. Musisz jednak mieć świadomość, że umieszczenie takiego składnika w wykazie lub ewidencji środków trwałych lub w ewidencji wyposażenia spowoduje konieczność wykazania go w remanencie likwidacyjnym VAT i zapłaty podatku VAT z tytułu likwidacji firmy i to w wysokości naliczonej od ceny nabycia (kosztu wytworzenia) takiego składnika. Podatnicy na księdze zapłacą też z tytułu likwidacji podatek dochodowy od wyposażenia. Podatek dochodowy z tytułu sprzedaży środka trwałego lub wyposażenia zapłacisz, jeżeli sprzedasz go w okresie do 6 lat od dnia likwidacji firmy lub od dnia wycofania tego składnika majątkowego z ewidencji.

składniki majątkowe o okresie użytkowania powyżej 1 roku i wartości początkowej powyżej 3500 zł, które poddajesz amortyzacji, wpisując w koszty kwoty odpisów amortyzacyjnych,

składniki majątkowe o wartości początkowej powyżej 3500 zł i o przewidywanym pierwotnie okresie użytkowania do 1 roku, zaliczone uprzednio do wyposażenia, których nabycie wpisałeś już w koszty, a które nadal będziesz użytkować. Po roku wpisujesz je do ewidencji środków trwałych, wykreślając jednocześnie z ewidencji wyposażenia.

W miesiącu przesunięcia ich do ewidencji środków trwałych w księdze korygujesz koszty, pomniejszając je o cenę nabycia lub koszt wytworzenia i powiększając o równowartość odpisów amortyzacyjnych za okres dotychczasowego użytkowania. Jeśli w danym miesiącu koszty uzyskania są niższe od tej korekty, jej nadwyżkę odliczasz w kolejnych miesiącach razem z następnymi odpisami amortyzacyjnymi. Tak samo postępujesz, jeżeli zdecydowałeś się na wcześniejsze przesunięcie składnika do ewidencji środków trwałych.

Za okres „przebywania” środka trwałego w ewidencji wyposażenia, od dnia zaliczenia wydatku do kosztów do dnia, w którym upłynie rok jego użytkowania, zobowiązany jesteś do 20 dnia miesiąca, w którym dokonujesz korekty, odprowadzić odsetki za zwłokę wg stawki jak od zaległości podatkowych, obowiązującej w dniu tej korekty. Odsetki naliczasz od różnicy pomiędzy ceną nabycia (wytworzenia) i kwotą przysługujących Ci za ten rok odpisów amortyzacyjnych. Odsetki te wykazujesz w deklaracji rocznej.

wartości niematerialne i prawne.

Proponuję Ci prowadzenie w Twojej firmie tylko ewidencji środków trwałych, do której wpisywać będziesz wszystkie składniki majątkowe o wartości powyżej 1500 zł. Będziesz mieć jedną ewidencję mniej.

Amortyzacji podlegają także tzw. wartości niematerialne i prawne, nabyte przez Ciebie i nadające się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia ich do użytkowania i o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok:

● spółdzielcze, własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego,

● spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego,

● prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

● licencje oraz autorskie lub pokrewne prawa majątkowe,

● prawa do wynalazków, patentów, znaków towarowych, wzorów użytkowych i zdobniczych,

● równowartość uzyskanych informacji związanych z wiedzą przemysłową, handlową, naukową lub organizacyjną (know-how),

oraz niezależnie od przewidywanego okresu użytkowania:

● wartość firmy, powstała w wyniku nabycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części w drodze kupna lub leasingu,

● koszt prac rozwojowych zakończonych wynikiem pozytywnym, który możesz wykorzystać w prowadzonej działalności,

● trzy ostatnie wartości z poprzedniej grupy (licencje, prawa), jeżeli użytkujesz je na podstawie umowy dającej Ci prawo do zaliczenia ich do Twoich składników majątkowych.

Programy komputerowe o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane w firmie lub oddane na podstawie umowy dzierżawnej, licencyjnej lub leasingowej, mieszczą się obecnie w grupie licencji.

Okres amortyzacji oprogramowania komputerowego i praw autorskich nie może być krótszy, niż 2 lata, w pozostałych przypadkach dla wartości niematerialnych i prawnych 5 lat. Określasz go sam, a wyjątkowo przy określonym umową okresie użytkowania krótszym niż ww. możesz go skrócić do okresu umownego.

Określenie „kompletne i zdatne do użytku” jest podstawowym warunkiem dopuszczającym rozpoczęcie amortyzacji środka trwałego. Warunek ten często jest pomijany przez podatnika, który rozpoczyna amortyzację kupionego, wykonanego lub wniesionego aportem niekompletnego środka trwałego.

W księdze rejestrujesz koszty (pośrednie i bezpośrednie) poniesione wyłącznie w celu uzyskania przychodu. Posiadanie niekompletnego i niezdatnego do użytku środka trwałego nie przysporzy firmie żadnego przychodu. Taki środek, przed przystąpieniem do amortyzacji powinien być ulepszony bądź adaptowany, tak by stał się kompletny i samodzielnie zdatny do użytku albo skompletowany w zestaw z innymi, posiadanymi już środkami. W przypadku rozbudowy środka trwałego, w razie dołączenia nawet kilku części składowych i peryferyjnych o cenach jednostkowych do 3500 zł każda, poniesione wydatki można bezpośrednio zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu, nie podwyższając wartości środka trwałego.

Jeżeli od zestawu wpisanego do ewidencji jako jeden środek trwały odłączasz na stałe część składową lub peryferyjną, od następnego miesiąca jego wartość początkowa zmniejsza się o różnicę między ceną nabycia (wytworzenia) odłączonej części i sumą odpisów amortyzacyjnych przypadających na tę część w okresie połączenia. Jeżeli odłączona część przyłączona zostanie do innego środka, jego wartość wzrasta od miesiąca połączenia o taką samą kwotę. Zasada ta nie ma zastosowania, jeżeli wartość wędrującej części składowej była niższa od 3500 zł i po jej nabyciu została bezpośrednio wpisana w koszty.

 

Przedmioty (składniki majątkowe) o koszcie nabycia lub wytworzenia powyżej 1500 zł (bez żadnych ograniczeń kwoty górnej) i przewidywanym przez Ciebie okresie użytkowania do 1 roku oraz o koszcie nabycia lub wytworzenia od 1500 zł do 3500 zł. i okresie użytkowania powyżej 1 roku, o ile nie zaliczysz ich do środków trwałych, stanowią ewidencjonowane

5. Niższe składki ZUS dla nowych przedsiębiorców

 

 

 

Osoby, które rozpoczynają działalność gospodarczą, mogą skorzystać z ulgi w opłacaniu składek na ubezpieczenie społeczne przez okres do 24 miesięcy działalności. Osoby te mogą opłacać za siebie składki ubezpieczenia społecznego naliczane od podstawy nie niższej niż 30% wynagrodzenia minimalnego. W roku 2015 przy minimalnym wynagrodzeniu wynoszącym 1750 zł, składki należy naliczać od podstawy 525 zł. Ich wysokość, w porównaniu do składek pełnych, wynosić będzie:

 

 

 

 

Lp.

 

Dla rozpoczynających działalność, np. 1 marca 2015 r. składki liczone są od podstawy równej 30% płacy minimalnej:

0,30 x 1750 = 525 zł

Dla „starych” podatników od 1.01.2015 r. najmniejsza składka liczona od 60% średniej 2375,40 zł

1

Emerytalna 19,52%

102,48 zł

463,68

2

Rentowa 8%1

42,00 zł

190,03

3

Chorobowa 2,45%

– dobrowolne

12,86 zł

58,20

4

Wypadkowa 1,93%

10,13 zł

45,85

5

Składka ubezpieczenia społecznego łącznie

167,47 zł

757,76 + FP 58,20

 

 

 

 

 

 

Obliczenia wykonano przy założeniu, że przedsiębiorca przyjął składkę wypadkową w wysokości 1,93% (do 9 ubezpieczonych) oraz zgłosił się do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Przy takim założeniu składka miesięczna ubezpieczenia społecznego rozpoczynającego działalność jest prawie pięciokrotnie niższa od składki prowadzącego działalność (wiersz 5). Ponieważ dla rozpoczynającego działalność podstawa wymiaru składek jest mniejsza od minimalnego wynagrodzenia, w takim przypadku nie nalicza się składki na Fundusz Pracy. Przez 24 miesiące młody (niekoniecznie wiekiem) przedsiębiorca może więc zaoszczędzić na składkach ubezpieczeniowych w sumie ponad 10 000 zł.

UWAGA! - Od 1 kwietnia 2015r. wysokość składki wypadkowej w firmach zatrudniajacych do 9 pracowników ma wynosić 1,80% (najwyższa stopa 3,60%).

Ulga nie obejmuje składki zdrowotnej.

Naliczana jest ona bez zmian, od takiej samej podstawy jak składka zdrowotna pozostałych przedsiębiorców.

Początkujący przedsiębiorca musi się jednak liczyć się z tym, że przez dwa lata składki przekazywane na jego indywidualne konto emerytalne będą bardzo niskie, co odbije się w przyszłości na wysokości renty lub emerytury. A najważniejsze, że zasiłek z tytułu choroby i macierzyństwa w tym okresie będzie ponad pięć razy niższy, a po ulgowych 24 miesiącach, przez pół roku będzie stopniowo wzrastał do normalnej wysokości. Dotyczy to także świadczeń rehabilitacyjnych i chorobowych z tytułu wypadku przy pracy.

Również brak składki na Fundusz Pracy może boleśnie ugodzić przedsiębiorcę, który z jakiegoś powodu zlikwiduje działalność w trakcie lub po 24 miesiącach. Mimo statusu bezrobotnego zasiłek nie będzie mu przysługiwać. A nie ma możliwości dobrowolnego opłacania składek na FP.

 

Warunki skorzystania z ulgi.

Z ulgi mogą skorzystać wyłącznie osoby rozpoczynające prowadzenie działalności gospodarczej na podstawie przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej i przepisów szczególnych, określone w art. 8 ust. 6 pkt 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

Obejmuje to więc prowadzących działalność samodzielnie lub w formie spółki cywilnej, nie obejmuje natomiast wspólników spółek jawnej, partnerskiej, komandytowej i jednoosobowej spółki z o.o., artystów, twórców. Zmiana działalności jednoosobowej lub w spółce cywilnej na działalność w spółce jawnej, partnerskiej, komandytowej lub z o.o. powoduje utratę ulgi.

Warunkiem skorzystania z ulgi jest nie prowadzenie przez tę osobę w okresie poprzedzających 60 miesięcy działalności pozarolniczej określonej w art. 8 ust. 6 ustawy o sus, co wyklucza z tego nie tylko prowadzących działalność samodzielnie lub w formie spółki cywilnej, ale także twórców, artystów, osoby wykonujące wolny zawód oraz wspólników pozostałych spółek osobowych i jednoosobowej spółki z o.o. Nie ma znaczenia, czy z tytułu prowadzonej jednej z tych działalności były odprowadzane składki ubezpieczeniowe.

Fakt prowadzenia działalności pozarolniczej przez współmałżonka nie przeszkadza w skorzystaniu z ulgi. Z ulgi mogą też skorzystać zatrudnieni dotychczas na umowę o pracę, niepracujący, zarejestrowani bezrobotni, zatrudnieni na umowę zlecenie i o dzieło oraz osoby współpracujące z prowadzącym działalność gospodarczą.

Drugim warunkiem jest, by czynności wchodzące w zakres nowo założonej działalności gospodarczej nie były wykonywane na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności w bieżącym lub poprzednim roku były one wykonywane w ramach stosunku pracy. Nie ma przeszkód w skorzystaniu z ulgi, jeżeli czynności te były wykonywane na umowę zlecenia lub o dzieło.

Ulga przysługuje przez dwa lata od momentu faktycznego rozpoczęcia działalności. Prowadzoną działalność można zakończyć w każdej chwili, w trakcie okresu ulgowego lub po jego zakończeniu, bez żadnych konsekwencji finansowych lub jakichkolwiek innych. Należy jednak pamiętać, że przerwanie działalności, a następnie jej wznowienie w czasie ulgowych 24 miesięcy nie pozwala już na ponowne skorzystanie z ulgi z powodu naruszenia pierwszego warunku.

Dalszy ciąg znajdziesz w ABC small business'u

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij